Marian Kenig

Grób rodzinny Mariana Keniga

Lokalizacja: Cmentarz Wojskowy na Powązkach, ul. Powązkowska 43/45,01-797 Warszawa

Kwatera: B 2, Rząd: 13, Grób: 13

Grób rodzinny, spoczywają: Elżbieta Góral, Laura Kenig, Marian Kenig, Anatol Selecki, Maria Selecka (Kenig)


Marian Mieczysław Kenig (1895-1959). Urodził się 29 lipca w Warszawie. Tutaj kończył gimnazjum, a następnie zaczął studia na Politechnice Lwowskiej. Na studiach działał w nielegalnej organizacji młodzieżowej „Życie”. Po wybuchu I Wojny Światowej wyjechał do Kijowa, wtedy też wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej.

Powołany do armii rosyjskiej, trafił na front rumuński. Skończył kursy oficerskiej i doszedł do rangi porucznika. Był członkiem władz Związku Wojskowych Polaków (organizacji skupiającej Polaków służących w armii rosyjskiej). W 1918 r wrócił się do Warszawy. Brał udział w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918 a następnie, razem z bratem Janem, wstąpił do Wojska Polskiego. Walczył w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W 1921 został oddelegowany do pomocy w akcji plebiscytowej na Śląsku, gdzie kierował III Referatem Kursów Wydziału Plebiscytowego. Aktywnie uczestniczył w III Powstaniu Śląskim.

Po powrocie do Warszawy został przeniesiony do rezerwy w stopniu kapitana. Pracował w Związku Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych i w Związku Spółdzielni Spożywców „Społem”. W 1925, z rekomendacji PPS, został radnym i członkiem władz miasta Sosnowca. Po powrocie do Warszawy pracował w Kasie Chorych i Banku Gospodarstwa Krajowego.

W sierpniu 1939 został zmobilizowany, ale bez przydziału liniowego – skierowano go do pracy w cenzurze wojskowej. 6 września 1939, na wniosek władz PPS, został mianowany dowódcą Robotniczej Brygady Obrony Warszawy. Po kapitulacji trafił do oflagu, gdzie spędził całą wojnę.

Od 1945r znów w Warszawie, pracował w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wstąpił do lubelskiej PPS. W 1950 wydalony z PZPR jako „element obcy klasowo” i zwolniony z pracy. Bez możliwości pracy, utrzymywał się jako tłumacz języka rosyjskiego i niemieckiego.

Zmarł 13 maja 1959, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Jego imię nosi jedna z ulic warszawskiego Ursusa.

Tabliczka PPS Niepodległość na grobie.
Lokalizacja grobu ze strony http://www.cmentarzekomunalne.com.pl

Biogram przygotował Robert Kulinski

Zdjęcie za Wikipedia

Tabliczka PPS Niepodległość, podziękowania za wsparcie projektu: Grzegorz I. Jakub S. Bartłomiej O.

Jedna myśl w temacie “Marian Kenig

Dodaj komentarz